+370 445 78 984
J. K. Chodkevičiaus g. 1B, LT–97130 Kretinga
I–V 9.00–18.00, VI 10.00–15.00 VII Nedirba
Paskutinė mėnesio darbo diena – švaros diena (skaitytojai neaptarnaujami). Prieššventinę dieną dirba 1 val. trumpiau
EN
Renginių kalendorius vasario 2025
Pr An Tr Kt Pn Št Sk
01
02
0304050607
08
09
101112131415
16
1718192021
22
23
24252627
28
Visi renginiai

Nematerialaus kultūros paveldo sąvade – Grūšlaukės Užgavėnės

Sukurta 2025-02-14

Atnaujinta 2025-02-14

Vieta Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešoji biblioteka

Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą šiemet papildė keturios tradicijos. Viena jų – Grūšlaukės Užgavėnės. Į Sąvadą taip pat įrašyti: kanklės ir kankliavimas Lietuvoje, margučių marginimas vašku Alytaus apylinkėse ir žvejyba Kuršių mariose. Kaip teigiama Lietuvos nacionalinio kultūros centro išplatintame pranešime, šios tradicijos atspindi kultūros paveldo vaidmenį stiprinant kartų ir bendruomenės ryšius, užtikrinant tradicijų tęstinumą ir svarbą dabarties visuomenėje.

Grūšlaukės Užgavėnės yra viena iš tradicinių kalendorinių švenčių, kurios šaknys siekia daugiau nei šimtmetį. Nors tikslus šventės pradžios laikas nėra žinomas, vyresnieji kaimo gyventojai teigia, kad „čia visada buvę persirengėliai“. Užgavėnių rytą persirengėliai ir muzikantai pradeda triukšmingas vaikštynes, kurios trunka beveik dešimt valandų, aplankydami kiekvieną sodybą ir sveikindami šeimininkus dainomis, šokiais, juokais bei išdaigomis. Persirengėliai dėvi unikaliomis kaukėmis, kurias gamina vietiniai meistrai. Jiems būtina aplankyti kiekvieną sodybą, pasveikinti šeimininkus prakalbomis, dainomis, pašokdinti ir palinksminti juokais. Savo ruožtu šeimininkai dosniai atsidėkoja nuoširdžiu priėmimu ir vaišėmis.

Ši šventė grūšlaukiškiams – viena svarbiausių metų švenčių, sutelkianti bendruomenę ir suteikianti galimybę susiburti bei paminėti šį svarbų kalendorinį įvykį. Tądien į Grūšlaukes stengiasi atvykti ir čia gimę, augę žmonės. Tradicija perduodama šeimose – dalyvaujantieji vaikštynėse dažniausiai perima kaukes ir personažus, kuriuos anksčiau kūrė jų tėvai ir seneliai.

Svarbus momentas Užgavėnėse – Morės sudeginimas, simbolizuojantis žiemos pabaigą ir pavasario pradžią. Po vaikštynių kaimo aikštėje rengiamas šventinis susibūrimas su blynais, arbata, šokiais, žaidimais ir įvairiais linksmintojais. Grūšlaukės Užgavėnių svarbą liudija ir tai, kad ši tradicija išliko gyva nepriklausomai nuo istorinių ir politinių pokyčių. Grūšlaukės kaimo bendruomenė tvirtai puoselėja šią šventę, kuri yra svarbi šio krašto kultūrinės tapatybės dalis.

Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą papildę reiškiniai bus pristatyti kovo 19 d. šventiniame renginyje Vilniaus rotušėje. Nuo Sąvado įkūrimo iki 2025 m. pradžios į jį įrašyta 70 nematerialaus kultūros paveldo reiškinių, kurių gyvavimą tęsia juos puoselėjančios bendruomenės. Siekiama ne tik užtikrinti paveldo išsaugojimą, bet ir skleisti žinią apie savitas kultūros tradicijas ir jų išsaugojimo veiklas.

Grūšlaukės Užgavėnes kaip Nematerialaus kultūros paveldo vertybės pripažinimą teikė Kretingos rajono savivaldybė, Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešoji biblioteka ir Grūšlaukės kaimo bendruomenė.

Bibliotekos informacija

  • Savivaldybės biudžetinė įstaiga
  • Kodas 190287259
  • Duomenys kaupiami ir saugomi
  • Juridinių asmenų registre
Dažniausiai užduodami klausimai