+370 445 78 984
J. K. Chodkevičiaus g. 1B, LT–97130 Kretinga
I–V 9.00–18.00, VI 10.00–15.00 VII Nedirba
Paskutinė mėnesio darbo diena – švaros diena (skaitytojai neaptarnaujami). Prieššventinę dieną dirba 1 val. trumpiau
EN
Renginių kalendorius sausio 2025
Pr An Tr Kt Pn Št Sk
01
02
03
04
05
0607080910
11
12
1314151617
18
19
2021222324
25
26
27282930
31
Visi renginiai

Kretingoje vyko tarptautinė patirties dalijimosi konferencija „Šiuolaikinė biblioteka: galimybės bendruomenei“

Sukurta 2020-10-05

Atnaujinta 2020-10-07

Vieta Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešoji biblioteka

Autorius BIRUTĖ NAUJOKAITIENĖ

2020 m. rugsėjo 30 d. Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešojoje bibliotekoje organizuota tarptautinė patirties dalijimosi konferencija „Šiuolaikinė biblioteka: galimybės bendruomenei“. Konferencijos dalyvius pasveikino Kultūros ministerijos atstovė Gražina Lamauskienė, Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos gen. direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas, LR Seimo narys Antanas Vinkus, Kretingos rajono savivaldybės vadovai.

Kai viešųjų bibliotekų vaidmuo valstybės vykdomoje politikoje atranda vis reikšmingesnę vietą, neabejotinas tampa jos poveikis kuriant tvirtus valstybės bei visuomenės pamatus, formuojant gyventojų kultūrines vertybes, padedant komunikuoti informaciniame sraute. Šiame kontekste viešosios bibliotekos susiduria su nuolatiniais ir įvairiais pokyčiais. Tokiais kaip naujos technologijos, besikeičianti teisinė bazė, vidiniai organizacijų aplinkos pokyčiai bei vartotojų poreikių kaita. Biblioteka turi būti itin lanksti ir gebėti dinamiškai keistis, periodiškai analizuoti vartotojų poreikius. Pagal juos kurti naujas, tobulinti esamas paslaugas ir užtikrinti bibliotekos paslaugų pasiekiamumą kiekvienam interesantui.

Pastaruoju laikotarpiu šalies bibliotekų veiklos spektras tapo itin platus. Viena svarbiausių užduočių – atliepti tokius vietos bendruomenės poreikius, kaip mokymosi visą gyvenimą, kultūros pažinimo ir dalyvavimo joje, kūrybiškumo skatinimo, socialinio dialogo. Kaip, pristatydama programą, teigė, šios konferencijos iniciatorė ir moderatorė Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Erika Kazlauskienė, konferencijos pagrindinis tikslas – per patirčių pasikeitimą su kolegomis iš Lietuvos ir užsienio, sudaryti sąlygas Klaipėdos regiono bibliotekininkų kompetencijoms, būtinoms bendruomenių poreikių tenkinimui, ugdyti.

Konferencijoje bendras šalies bibliotekų veiklų tendencijas, remdamasi tarptautinės rinkos ir žiniasklaidos tyrimų kompanijos KANTAR  atliktais Lietuvos bibliotekų tyrimais, pristatė Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos atstovė Giedrė Čistovienė. Tyrimo rezultatai akivaizdžiai parodo per dešimtmetį įvykusius pokyčius ir atskleidžia bibliotekų kuriamą vertę.

Kretingos biblioteka konferencijoje dalyvauti pakvietė tarptautinius partnerius iš užsienio, kurie dėl sudėtingos epidemiologinės situacijos atvykti negalėjo, tačiau pranešimai buvo parengti ir transliuoti, pasitelkiant virtualią erdvę. Helsinkio (Suomija) miesto bibliotekos atstovė Lotta Muurinen dalijosi patirtimi, kaip biblioteka sprendė iškilusius iššūkius, su kuriais bibliotekininkai susidūrė Suomijoje dėl Covid-19 įvedus karantiną.

Herningo (Danija) bibliotekos atstovas Mikkel Hartvig Haaning detaliai aptarė, kaip įvairūs faktoriai lemia bibliotekos bendruomenės, bibliotekų veiklos modelių pokyčius. Danas pabrėžė, jog bibliotekos privalo vis daugiau dėmesio skirti įtraukčiai ir tvarumui. Jos turi suvokti savo lankytojų poreikius, dalyvauti kasdieniame jų gyvenime, kurti drauge su jais, sutelkti dėmesį į bendravimą ne vien bibliotekos aplinkoje, skatinti bendruomenės narių bendradarbiavimą, padėti megzti partnerystes, naudoti į vartotoją orientuotas inovacijas, padėti lankytojams pasijusti bibliotekos šeimininkais, didinti jų įsitraukimą į jos veiklą, teisingai nustatyti vaidmenį, kurį biblioteka atlieka kitų įstaigų grandinėse.

Pranešimus skaitė ir Klaipėdos regiono bibliotekų, lyderiaujančių darbo su vietos bendruomenėmis srityje, atstovai. Klaipėdos apskrities viešosios Ievos Simonaitytės bibliotekos direktorė kalbėjo apie bibliotekos vaidmenį pokarantino realybėje, akcentavo nuotolinių, virtualių ir ekstensyvių paslaugų stiprinimą. Loreta Liutkutė (Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešoji biblioteka) dalijosi sėkmingai vykdomų veiklų, pritaikytų žmonėms su negalia, patirtimi. Diana Ciparienė, laikinai einanti Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pareigas, pristatė Gargždų bibliotekos ir jos padalinių įdirbį su bendruomenėmis, taikant darbe mobiliąją mini studiją. Paskutinis pranešimas buvo skirtas pristatyti renginio šeimininkų – Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos –  2018–2020 metų veiklą ir patirtį, realizuojant kintančius bendruomenės poreikius.

Ar esame pasirengę ir gebame valdyti pokyčius, ar patenkiname lankytojų lūkesčius? Ar biblioteka gali visiškai patenkinti skirtingų bendruomenės grupių poreikius? Ar to siekdama biblioteka plečia savo vaidmenų spektrą? Tarptautinė patirties dalijimosi konferencija „Šiuolaikinė biblioteka: galimybės bendruomenei“ suteikė galimybę bibliotekų atstovams ne tik aptarti pasiteisinusias veiklos sritis, aktualias paslaugas, bet ir numatyti bibliotekų potencialą kultūrinėje ir socialinėje erdvėje.

Konferencijos vaizdo įrašą galima peržiūrėti Youtube kanale.

Konferenciją finansavo Kretingos rajono savivaldybės administracija ir Lietuvos kultūros taryba.

  • Savivaldybės biudžetinė įstaiga
  • Kodas 190287259
  • Duomenys kaupiami ir saugomi
  • Juridinių asmenų registre
Dažniausiai užduodami klausimai